Dziesięć zasad wykonywania masażu

Masaż może wykonać właściwie każdy. Nie musimy mieć specjalnych zdolności aby wymasować sobie dłonie, stopy czy głowę. Jednak jeśli chcemy zrobić profesjonalny masaż musimy wiedzieć o kilku rzeczach. Są 4 zasady wykonywania masażu, które musimy poznać zanim zabierzemy się do tego zabiegu.

massage-1071130_960_720

Dziesięć zasad masażu:

  1. Masujemy mięśnie, a nie kości. Kości są twarde więc z łatwością wyczuwalne.
  2. Masujemy zawsze zgodnie z kierunkiem przepływu krwi żylnej i limfy czyli do środka ciała, w stronę serca. Jeśli chcemy wymasować ręce zaczynamy od dłoni i przesuwamy się w górę ciała. Jeśli masujemy nogi zaczynamy od stóp i kierujemy uścisk w stronę pachwin.
  3. Masujemy zawsze obiema dłońmi. Tylko w ten sposób osoba masowana może poczuć bezpieczeństwo i odprężenie.
  4. Pamiętajmy, że w masażu najważniejsza jest harmonia i stały rytm. Masujemy więc powoli i dokładnie, zakończenia nerwów znajdujące się w skórze nie lubią chaotycznych, gwałtownych ruchów.
  5. Uścisk podczas masażu powinien być konkretny ale nie może sprawiać bólu, bo wtedy masaż przestaje być przyjemny i nie spełni swojej roli.
  6. Dłonie do masażu powinny być ciepłe i nasmarowane olejkiem, dla lepszego poślizgu.
  7. Nigdy nie wykonuj masażu w pośpiechu czy zdenerwowaniu, bo uczucia te mogą się przenieść na masowanego.
  8. Bardzo ważna w masażu jest atmosfera, więc pamiętaj by w pomieszczeniu było ciepło i przyjemnie.
  9. Nie przesadzaj z olejkami aromatycznymi. Pamiętaj, że zawsze lepiej gdy jest ich za mało niż za dużo. Za dużo olejku może wprawić w nieprzyjemny nastrój masowanego, a przecież nie o to chodzi.
  10. Regularność – bardzo ważna kwestia! Masujmy się regularnie, by dać sobie odprężenie i spokój, by ukoić nerwy i zrelaksować się po ciężkim dniu.

Dodaj komentarz