Masaż niemowląt i małych dzieci

Masaż nie jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla dorosłych. Masaż to także doskonały sposób na złapanie kontaktu i zacieśnienie więzi z dzieckiem, choćby takim, które dopiero się urodziło. Najważniejszym efektem masażu niemowlaka jest rozwój i wsparcie ze strony rodzica. Łagodny dotyk daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, opieki, miłości. Masaż pomaga zmniejszyć napięcie mięśni, lęki. Dziecko, które jest regularnie masowane staje się bardziej zrównoważone, otwarte, towarzyskie.

Co jeszcze możesz dać swojemu dziecku poprzez masaż?

masaż

1. Masaż pomaga stworzyć rytm snu.
2. Masaż wspomaga rozwój zmysłów, zwłaszcza zmysłu dotyku.
3. Masaż wzmacnia koordynację i rozwój motoryczny.
4. Masaż poprawia ukrwienie skóry i mięśni, wzmacnia mięśnie a rozluźnia napięcie.
5. Masaż wpływa korzystnie na trawienie, łagodzi wzdęcia, bóle brzucha, kolki.
6. Masaż pobudza oddychanie, pomaga dotlenić organizm, dzięki czemu dziecko zyskuje lepszą odporność na choroby dróg oddechowych.
7. Masaż odpowiednich punktów na ciele łagodzi ból, pomaga w wypróżnianiu się. Więcej na ten temat pisałam TUTAJ.
8. Masaż obniża poziom hormonów stresu.
9. dzieci często masowane są mniej płaczliwe, lepiej zasypiają, chętniej się bawią, są pogodniejsze.
10. Masaż to doskonała forma zabawy, która pomaga dziecku w odkrywaniu własnego ciała.

Kiedy mówimy o masażu dziecka zwykle myślimy o kobietach, któż bowiem jak nie matka jest najbliższą osobą dla nowo narodzonego dziecka. Z masażu niemowlęcia korzystają nie tylko dzieci, ale także matki. Wiele kobiet czuje, że po porodzie ich dziecko jest niby bliskie i doskonale znane, a jednak trochę nowe. Każdego dnia musimy się siebie uczyć. Więź między matką a dzieckiem wzmacnia się o wiele szybciej jeśli tego kontaktu mamy więcej niż tylko bliskość przy karmieniu, usypianiu czy przewijaniu. Z badań wynika, że matki, które cierpią na depresję poporodową masując swoje dzieci szybciej się od niej uwalniają. Masaż przecież buduje zaufanie i harmonię.
Jednak jeśli wydaje wam się, że masowanie dziecka to czynność zarezerwowana dla mam, to także jesteście w błędzie!
Masaż powinni, podkreślam POWINNI także jak najczęściej uskuteczniać ojcowie. Dlaczego? O ile z matką dziecko nawiązuje więź niejako z natury, poprzez karmienie piersią, o tyle dla ojców to doskonały moment na nawiązanie bliższego kontaktu z dzieckiem, nauczenie się przeżywania wspaniałych chwil razem. Podczas masażu ojciec może podjąć intymny kontakt ze swoim dzieckiem, szybko uczy się jak rozróżniać jego nastroje i reakcje w różnych sytuacjach. Dziecko natomiast zaczyna widzieć w ojcu osobę godną zaufania, która może z powodzeniem zastąpić mamę, gdy tej nie ma w pobliżu. W sytuacjach nietypowych jak np. upadek, czy ból brzuszka od razu widać jak dobrą więź ojciec ma ze swoim dzieckiem. Jeśli dziecko uporczywie szuka mamy nie dając się nikomu pocieszyć nawet tacie, od razu wiadomo, że słabo się znają i nie mają do siebie zaufania.

O tych i innych zaletach masażu przeczytacie w kolejnych postach. Szukajcie ich na stronie!
Wiecie, że masaż może być ratunkiem na każdy rodzaj bólu, nawet na bóle podczas ząbkowania? Masaż shiatsu to świetny sposób na naturalne łagodzenie uporczywych dolegliwości u dzieci. Zapraszam na kolejne posty, w których przeczytacie o technikach i rodzajach masażu dzieci.

Dodaj komentarz