Masaż stóp najlepszy na relaks

Stopy to najbardziej wykorzystywana część naszego ciała. Muszą udźwignąć całą naszą postać. Muszą znosić niewygodne obuwie, buty na obcasach czy nylonowe skarpety. Czy wiecie, że całe nasze zdrowie ukryte jest w naszych stopach? Wystarczy spojrzeć na mapę stóp, by przekonać się, że w stopach ukryte są zakończenia nerwowe niemal wszystkich organów naszego ciała.

foot-740206_640

Jak dbać o stopy?

Na co zwracać uwagę?

Jak wykonać masaż stóp, by się zrelaksować i pozbyć się poszczególnych dolegliwości?

To dzisiaj wyjaśnię w tym artykule.

Nie wiem czy wiecie, ale to co się dzieje w ciele i umyśle pacjenta znajduje odzwierciedlenie w jego stopach. Dla przykładu twarda skóra w górnej części palucha oznacza skłonności do bólu głowy. Natomiast miękka skóra w kłębie palucha to znak, że osoba ta jest podatna na infekcje płuc lub może chorować astmę. Nie jest to jednak regułą, to tylko taka mała wskazówka dla masujących. Masować stopy możemy sobie sami, albo możemy oddać się w ręce profesjonalisty. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Najważniejsze jest, by to robić dobrze. Pamiętajmy też, by na początku masażu przez kilka pierwszych dni nie stymulować zbyt mocno stóp, bo może się to skończyć biegunką, nadmierną potliwością, zbyt częstym oddawaniem moczu.

Jak masować stopy?

Na początku powinna być rozgrzewka. Rozluźnienie stopy zanim nastąpi masaż jest bardzo ważne, trudno jest bowiem masować spięte i ciężkie stopy.

Rozluźnienie stopy:

Chwyć stopę dłońmi po czym jedną z nich przesuwaj w górę, drugą w dół, aż do napotkania oporu, tak jakbyś chciał ją rozciągnąć. Powtórz ćwiczenie kilka razy po czym przejdź do drugiej stopy.

Inną metodą jest tzw. skręt spiralny. Chwyć oburącz stopę tak by kciuk znajdował się na podeszwie, a palce na wierzchu stopy. Następnie rozpocznij ruch rotacyjny – obie dłonie powinny przesuwać się w tą sama stronę. Nie myl tego z ruchem wykręcającym! W tym ułożeniu można także wykonywać ruch zginający, tak jakby stopa była bochenkiem chleba, który chcemy przełamać. pamiętaj by wszystkie ruchy wykonywać powoli, delikatnie i bez silnego uścisku, który może spowodować dyskomfort.

Jeśli stawiamy na samodzielny masaż i nie jesteśmy profesjonalistami to możemy zastosować najprostsze techniki masażu o których napiszę poniżej.

Po rozgrzewce i rozciąganiu stóp czas na masaż właściwy. Obejmij stopę dwoma rękami i masuj używając do tego szczególnie kciuka, pouciskaj ją w różnych miejscach, poprzesuwać nim po stopie. Cała dłonią natomiast możesz masować się głaskając stopę. Warto jest też poświęcić trochę czasu swoim palcom. Chociaż wydawać by się mogło, że to mało istotne to uwierz mi, że tak nie jest. Poświęć kilka minut na każdy palec. Masuj każdy palec z osoba (omijając paznokieć) – wierzch, spód, boki.

Kolejnym etapem będzie masowanie okrężne. Chwyć stopę w obie dłonie tak by palce dotykały podeszwy. Wykonuj koliste ruchy kciukiem przesuwając dłonie od palców do pięt. Nie zapominaj też o krawędziach stóp. Masuj krawędzie (zewnętrzne i wewnętrzne) kolistymi ruchami zaczynając od piety, kończąc na palcach.

Nie omijaj kostek! Kostki także są bardzo ważnym elementem stopy i im różniej należy się odrobina relaksu. Masuj kostki kciukiem, przyciskaj palcem wykonując w każdym punkcie po dwa, trzy obroty. Masuj przestrzeń międzykostkową.

Czytaj także: Pielęgnacja stóp – lecznicze kąpiele

Ten podstawowy masaż stóp na początek powinien wystarczyć. W kolejnych postach dowiecie się jak masować stopy w sposób bardziej profesjonalny.

Aby masaż stóp był bardziej efektywny warto przed masażem dać odpocząć stopom mocząc je np. w roztworze soli morskiej. Natomiast po masażu, aby dłużej utrzymywał się efekty zrelaksowania wcieraj w stopy balsam lub oliwkę relaksacyjną i załóż grube skarpety. I pamiętaj dbaj o swoje stopy! Masuj je regularnie! To przecież dzięki nim możesz iść gdzie cię nogi poniosą! 🙂

Na koniec jeszcze przedstawiam listę najczęstszych dolegliwości stóp, na które należy zwrócić uwagę i jak najszybciej się ich pozbyć jeśli chcemy czuć się komfortowo i zdrowo:

Grzybica stóp – najczęściej występuje między palcami ale bardzo szybko rozprzestrzenia się na całe stopy. Jeśli zauważysz u siebie rozpulchnioną skórę, łuszczącą się i silnie przesuszoną to może być właśnie grzybica stóp.

Grzybica paznokci – często idzie w parze z grzybicą stóp. Paznokcie stają się łamliwe, brzydkie, poszarzałe, grube.

Pamiętaj, że obie grzybice są zaraźliwe! Nigdy nie pożyczaj cążków do paznokci, pilników i z nim nie dziel ręcznika.

Haluksy – to stany zapalne kaletki palucha powodujące jego zginanie w stronę kolejnego. Bolesne, można się ich pozbyć jedynie operacyjnie.

Brodawki – mogą występować na stopach lub na ich podeszwach. Są zaraźliwe!

Modzele pięty – to twardy, gruby obszar na skórze, przeszkadzają w chodzeniu, więc warto poszukać metod na pozbycie się ich jeśli je u siebie zauważymy.

Ostrogi – to ostra, wystająca część kości.

Nagniotki – powodują dyskomfort chodzenia, robią się najczęściej wtedy gdy nosimy niewygodne zbyt obcisłe obuwie.

Dodaj komentarz