Minerały z Morza Martwego w leczeniu łuszczycy

Łuszczyca jest dość przykrą, a przy tym najczęściej występującą chorobą skóry. Objaw łuszczycy – czyli zmiany na skórze pokryte srebrzystą łuską nie wyglądają estetycznie. Ciężko je ukryć i często wzbudzają lęk wśród osób zdrowych, które nie zawsze wiedzą że jest to łuszczyca – którą nie można się zarazić. Dlatego dla osób chorych na tę chorobę skóry ważne jest, by doprowadzić do wyleczenia z łuszczycy bądź przynajmniej doprowadzenia do stanu remisji, kiedy to zmiany łuszczycowe znikają. Łuszczycę można załagodzić stosując różnego rodzaju farmaceutyki. Jednakże już od dawna wiadomo, że połączenie leków z naturalnymi sposobami leczenia łuszczycy daje dużo lepsze efekty. Dobre dla osób zmagających się z tą chorobą jest Morze Martwe.

łuszczyca
Jednym z najlepszych i znanych od setek lat skutecznym sposobem leczenia łuszczycy jest terapia klimatyczna – klimatoterapia nad Morzem Martwym. Specyficzny mikroklimat panujący nad Morzem Lota sprawił, iż powstało tam wiele klinik wyspecjalizowanych w skutecznym leczeniu łuszczycy. Wyniki badań wskazują, że u aż 90% kuracjuszy korzystających z klimatoterapii nad Morzem Martwym dochodzi do spłaszczenia zmian skórnych spowodowanych przez łuszczycę.
Naukowcy do dnia dzisiejszego zastanawiają się nad fenomenalnym działaniem Morza Martwego na wszelkiego rodzaju choroby skóry. Nie są w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie czy to tamtejszy klimat, czy też minerały zawarte w solach i wodach Morza Martwego, czy też wszystkie czynniki razem wzięte doprowadzają do załagodzenia zmian chorobowych występujących u chorych na łuszczycę.

Faktem jest jednak, iż Morze Martwe jest jedynym w swoim rodzaju zbiornikiem wodnym na całym świecie.

1. Wody Morza Martwego są ponad 10-krotnie bardziej słone od wód innych mórz. Jeden litr wody z Morza Martwego zawiera aż 28g soli podczas gdy w innych wodach morskich sól występuje zaledwie w ilości 3 do 4g na litr. Dodatkowo sól rozpuszczona w Morzu Martwym to sól karnalitowa czyli magnezowo – potasowa. Jest to bardzo rzadko występująca sól znana ze swojego dobroczynnego działania na skórę człowieka.

2. Minerały zawarte w solach i czarnym błocie z Morza Martwego mają korzystne działanie na skórę człowieka:
• brom: niszczy drobnoustroje chorobotwórcze na skórze, reguluje rogowacenie skóry, co sprzyja jej odnowie;
• jod: pomaga w procesie gojenia się ran, niedobór jodu doprowadza do wysuszenia skóry, przez co zaczyna się łuszczyć;
• potas: reguluje gospodarkę wodną organizmu, pobudza przemianę materii w komórkach, jest jednym z pierwiastków odpowiadających za prawidłowego funkcjonowania serca;
• magnez: składnik komórek skóry, przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia skóry i reguluje proces jej łuszczenia, działa antystresowo;
• sód i chlor: regulują gospodarkę wodną organizmu, dbają o magazynowanie wody w komórkach, pobudzają krążenie krwi w skórze;
• fosfor: odgrywa ważną rolę w tworzeniu tkanek kości i zębów, jest istotnym składnikiem błony komórkowej;
• siarka: niezbędna do tworzenia białek endogenicznych, obecna w witaminie B, która bierze udział w tworzeniu warstwy rogowej chroniącej skórę, siarka jest antyseptykiem, reguluje wilgotność skóry.
Dzięki stosunkowo dużemu zasoleniu i ciepłemu klimatowi (przyjaznej temperaturze wody) zawarte w wodzie minerały łatwo przenikają do tkanek, przez co wzmaga się efekt terapeutyczny.

3. Morze Martwe leży w depresji – ok. 400 m p.p.m. Z tego powodu, mimo dużego nasłonecznienia tych terenów, zagrożenie oparzeniami skóry jest mniejsze niż nad brzegami innych mórz. Jest to spowodowane grubszą warstwą ozonową, która zatrzymuje promienie UVB. Ma to olbrzymie znaczenie w leczeniu łuszczycy, w której zaleca się intensywne naświetlania (helioterapię). Nad morzem panuje specyficzny mikroklimat. Jest sucho i ciepło – zimą temperatura wynosi 20-23 stopnie, latem przekracza 30 stopni. Powietrze zawiera dużo tlenu i jest krystalicznie czyste.
By klimatoterapia nad Morzem Martwym przyniosła oczekiwane efekty, ważne jest jej kontynuowanie przez okres 4-6 tygodni. Po tym czasie u osób chorych na łuszczycę, widoczna jest znaczna poprawa kondycji skóry, a zmiany łuszczycowe zanikają, doprowadzając w ten sposób do okresu remisji. Zwykle trwa on około 6 – 12 miesięcy. Gdy zmiany łuszczycowe znów się pojawiają nie występują tak mocno, jak u osób, które z dobroczynnych właściwości Morza Martwego nie korzystały.
Co zrobić jednak w sytuacji, gdy nie mamy czasu lub środków pieniężnych na tak długi wyjazd nad Morze Martwe. Wówczas nie pozostaje nic innego jak skorzystanie z kosmetyków opartych na bazie czarnego błota mineralnego z Morza Martwego oraz soli karnalitowej. Ich skuteczność jest wysoka, pod warunkiem, że preparaty są systematycznie stosowane.

sól z morza martwego na łuszczyce

Sól z Morza Martwego wspomaga leczenie łuszczycy. Składniki zawarte w soli głęboko przenikają w skórę unieszkodliwiając bakterie, oraz normalizują wytwarzanie łoju. Na łuszczycę pomaga kąpiel solankowa całego ciała (kąpiel całkowita). Kąpiel przeprowadza się 3 razy w tygodniu przez miesiąc, a następnie raz na tydzień. Poza kąpielami solankowymi zaleca się stosowanie innych środków kosmetycznych.

Dodaj komentarz