Refleksoterapia to też masaż

Refleksoterapia pomaga ciału wydalić toksyny, zmniejszyć napięcie i przywrócić ciału stan równowagi. Na stopach i dłoniach znajdują się tysiące punktów refleksowych, a każdy odpowiada różnym organom, funkcjom i częściom naszego ciała. W refleksoterapii chodzi o to by uciskać te punkty i stymulować układ nerwowy oraz odpowiadające mu części ciała.

Historia refleksoterapii liczy setki lat. Najwcześniejsze zapiski z jej stosowania sięgają 2330 roku przed Chrystusem. Chińscy akupunkturzyści także stosowali  refleksologię już w IV wieku naszej ery. Współczesną refleksoterapię w latach trzydziestych wprowadziła Eunice Ingham (AMERYKAŃSKA FIZJOTERAPEUTKA). Dziś uczy się jej na całym świecie. Refleksoterapia jest jedną z najpopularniejszych metod medycyny komplementarnej.

Jak działa refleksoterapia?

Chociaż refleksoterapia znana jest już od tak dawna, to badania naukowe wciąż nie potrafią dowieść na czym polega jej działanie. Wiadomo, że w refleksoterapii przeciążona część ciała manifestuje się jako czuły punkt na dłoni lub stopie. Gdy pobudzimy ten punkt nasz układ nerwowy wysyła nowy poprawny sygnał do mózgu. Na skutek częstych zabiegów informacja zapamiętana przez mózg ulega zmianie i funkcje ciała zostają przywrócone. Punkty, które do tej pory były czułe też tracą swoją nadwrażliwość.

Refleksoterapia zatem leczy przyczyny nierównowagi organizmu, a nie tylko tłumi miejscowo ból jak to się dzieje w przypadku leków. W tym właśnie tkwi jej siła.

Warto zatem poznać jej działanie, warto znać swoje czułe punkty na dłoniach i stopach. Kiedy już nauczymy się je pobudzać nie będziemy potrzebować leków przeciwbólowych, a i nasze żołądki i wątroby na pewno nam podziękują.

Dłonie czy stopy?

Punkty uciskowe znajdują się zarówno na dłoniach jak i na stopach, poniżej przedstawiam mapę punktów refleksowych znajdujących się na podeszwach stóp:

12364344_1701136403463098_1007687101_o

Zdjęcie pochodzi z książki: Refleksologia. Dotyk, który leczy Ann Gillanders.

Refleksologia jest bardziej skuteczna jeśli stosujemy ją na stopach, bo są one bardziej czułe niż nasze ręce. Poza tym punkty na dłoniach są trudniejsze do wyizolowania niż te na stopach. Jednak paradoksalnie dłonie jest masować łatwiej niż stopy. Dłonie możemy masować w każdym momencie w ciągu dnia: w autobusie, w pracy czy też w sklepie. Masaż dłoni jest zatem idealny do wykonania samemu. Natomiast na masaż stóp można sobie pozwolić jedynie w domu i to najlepiej wieczorem.

Aby dobrze zrozumieć jak działa refleksoterapia musimy najpierw poznać strefy energetyczne ciała. Strefy te będziemy poznawać w kolejnych postach wraz z opisem masażu (ucisku) leczącego poszczególne dolegliwości.

Źródło artykułu: Refleksologia. Dotyk, który leczy Ann Gillanders, 2003

Dodaj komentarz