Rytuały tybetańskie

Dziś będzie o rytuałach tybetańskich. Tych pięć ćwiczeń, które za chwilkę zaprezentuję doskonale oddziałuje na organizm:

! pobudzają czakry

! poprawiają krążenie i ogólną kondycję organizmu

! zwiększają przepływ energii

! zapobiegają różnego rodzaju bólom

! wzmacniają mięśnie, stawy

! usuwają napięcie i sztywność kończyn

Chociaż niektórym może się wydawać, że rytuały tybetańskie, to zwykłe ćwiczenia, to radzę jednak zachować ostrożność podczas ich wykonywania. Te „zwykłe ćwiczenia” bardzo silnie mogą oddziaływać na nasz organizm. Jeśli więc cierpisz na jakiekolwiek choroby, jesteś w ciąży, karmisz piersią, masz problemy kostno-stawowe, zażywasz stale leki – radzę skontaktować się z lekarzem i zasięgnąć porady zanim zaczniesz ćwiczyć w domu. Z pozoru niewinne ćwiczenia mogą bardzo wypłynąć na twoje zdrowie. Dla przykładu – wykonywanie tych ćwiczeń podczas miesiączki, może ją wstrzymać i wywołać skurcze macicy. Zalecam więc dużą ostrożność. A teraz już przejdźmy do konkretów.

Rytuały tybetańskie

Ćwiczenie pierwsze

rytuały tybetanskie1

Stań z rękami wyciągniętymi na boki. Wyprostuj się i zacznij obracać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pamiętaj, by ręce były wyprostowane w łokciach, a wnętrze dłoni zwrócone do podłogi (jak na zdjęciu powyżej).

Ćwiczenie drugie

rytualy tybetanskie 2

Ułóż się na plecach, ręce wzdłuż ciała, nogi wyprostowane, kostki złączone. Oddychaj przez nos, unieś wyprostowane nogi do góry podnosząc jednocześnie głowę. Wykonuj to ćwiczenie powoli. Gdy będziesz opuszczać nogi – rób wydech. Jak wykonać ćwiczenie, zobaczysz na zdjęciu powyżej.

Ćwiczenie trzecie

rytualy tybetanskie 3

Uklęknij na kolanach zginając palce stóp. Rozstaw nogi na szerokość bioder, dłonie połóż na pośladkach. Przyciągnij podbródek  do klatki piersiowej, zrób wdech i odchyl głowę do tyłu jak najbardziej potrafisz. Zrób wydech i powróć do pozycji wyjściowej. Robiąc skłon do przodu nie zapominaj naprężać kark dopiero potem przesuń głowę do piersi. Napinaj mięśnie karku, ale unikaj wyginania ciała w części lędźwiowej.

Ćwiczenie czwarte

rytualy tybetanskie 4

Usiądź na podłodze z prostymi, lekko rozchylonymi nogami, wyprostuj kręgosłup, dłonie oprzyj na podłodze tuż przy biodrach. Przyciągnij podbródek do klatki piersiowej. Zrób wdech, unieś biodra jednocześnie zginając nogi. Głowa odchylona do tyłu. Tułów powinien znajdować się równolegle do podłogi. Wszystko bardzo dobrze widać na poniższym zdjęciu.

Ćwiczenie piąte

rytualy tybetanskie 5

Połóż się twarzą do ziemi, z wyprostowanymi nogami i podwiniętymi palcami stóp. Opieraj się na rękach, trzymaj dłonie skierowane wnętrzem do dołu. Unieś ciało, wyprostuj ręce, kręgosłup wygnij w łuk. Głowę trzymaj wysoko, odchyloną do tyłu. Następnie wykonaj wdech i jednocześnie zegnij ciało na wysokości bioder i doprowadź je do pozycji przypominającej kształtem odwróconą literę „V”, równocześnie przyciągnij brodę do piersi. Zrób wydech powracając do pozycji wyjściowej.

Wszystkie ćwiczenia (rytuały tybetańskie) wykonuj na podłożu antypoślizgowym. Postaraj się by wykonywać ćwiczenia w skupieniu. Postaraj się myśleć „o niczym”, dać sobie relaks. Wystarczy 15 minut dziennie, by znacznie poprawić swój standard życia, pozbyć się bólu, dotlenić, odpocząć.

A na koniec zapraszam na filmik, na którym bardzo dobrze macie pokazane wszystkie rytuały tybetańskie:

Źródło: Christopher Kilham „Pięć tybetańskich kroków do wiecznej młodości”

2 Komentarze

  • robię, rano i czasem wieczorem również. te ćwiczenia bardzo mnie uspokajają także polecam każdemu, szczególnie zestresowanym 🙂

  • praktykowałam ten zestaw ćwiczeń, bardzo dobrze podwyższa energetykę, polecam też medytację dynamiczne – dla mnie najlepsza forma odnowy ciała i duszy.

Dodaj komentarz