Techniki masażu – głaskanie

masaz głaskanie

Dzisiejszym wpisem rozpoczynam cały cykl artykułów poświęconych masażowi, a właściwie jego technikom. Technik masażu jest kilka, warto je znać jeśli myślimy o masażu poważnie. Jeśli jesteś początkującym masażystą, albo chcesz nauczyć się masażu sam dla siebie zapraszam do zapoznania się z wszystkimi technikami.

GŁASKANIE

Pierwsza z technik, które zamierzam wam opisać polega na wykonywaniu przez masażystę ruchów posuwistych po tkance masowanej. Głaskanie wykonujemy albo dłonią albo stroną grzbietową ręki. Dłoń masująca może być ułożona na tkankach prostopadle lub poprzecznie, palce mogą być złączone lub rozstawione. Najważniejsze w technice głaskania jest to żeby cała powierzchnia masująca ręki przylegała do tkanek, a siła nacisku była równomiernie ułożona. Inną ważną kwestią, która dotyczy wszystkich technik masażu jest, by kierunek wykonywania masażu był zgodny z anatomicznym przebiegiem naczyń żylnych i chłonnych.

W technice głaskania wyróżniamy:

  • Głaskanie powierzchniowe – stosujemy w fazie początkowej masażu oraz wszędzie tam gdzie wskazany jest bodziec łagodny i uspokajający. Głaskanie wykonujemy powoli, rytmicznie. Głaskanie powierzchniowe działa uspokajająco na układ nerwowy, tonuje emocje, rozluźnia mięśnie. Głaskanie poprawia funkcję naczyń skórnych, stymuluje procesy zachodzące w podskórnej tkance łącznej.
  • Głaskanie płaskie, obejmujące – może być powierzchniowe, może być głębokie. Głaskanie płaskie polega na masażu delikatnym, głaskanie obejmujące polega na masażu z uciskiem.
  • Głaskanie głębokie – przyspiesza krążenie krwi, pobudza układ limfatyczny, zmniejsza zastoje i obrzęki. Pod wpływem głębokiego głaskania następuje wchłanianie płynów z tkanki łącznej podskórnej. Jeśli będziemy głaskać energicznie, szybko, rytmicznie to znacznie poprawimy krążenie, przekrwienie mięśni i pobudzimy czynność gruczołów potowych i łojowych w skórze.

Na filmie możecie zobaczyć jak wygląda technika głaskania i jak prawidłowo należy ją wykonać:

Źródło tekstu: Podstawy masażu leczniczego, Zygmunt Prochowicz, Wyd. PZWL, 2007

1 Komentarz

Dodaj komentarz