Techniki masażu – rozcieranie

333433,index_html_m9d49a03

Kolejną techniką masażu, o której chciałam wam krótko opowiedzieć jest rozcieranie. Rozcieranie polega na wykonywaniu ruchów kolisto-posuwistych po masowanej tkance. Rozcieranie powoduje powstawanie fałdy skórnej, w której następuje masowanie (rozcieranie i rozciąganie tkanek).

Rozcieranie może być głębokie albo powierzchniowe. Wykonujemy je opuszkami palców, kciukami, brzegami łokciowymi ręki i grzbietową częścią zgiętych stawów międzypaliczkowych. W tej technice bardzo ważne jest aby tkanka masowana przesuwała się, rozciągała. Rozcieranie to podstawowa technika masażu leczniczego, stosowane jest także w leczeniu dermatogennym przykurczy, bliznowatych deformacji skórnych a także zrostów pourazowych. Kierunek rozcierania określa się na podstawie anatomicznej struktury stawów, wiązadeł, ścięgien, mięśni. Podczas rozcierania musimy pamiętać o tym, by się nie spieszyć. Rozcieranie wykonuje się powoli ale krótkotrwale w jednym miejscu.

Jeśli masaż do tej pory kojarzył ci się z olejkami, balsamami do masażu, to bardzo dobrze ci się kojarzył, bo masaż najlepiej się robi gdy pod ręką mamy jakiś aromatyczny olejek czy oliwkę. Wyjątkiem jest rozcieranie. Tą techniką masujemy bez poślizgu. To ważne, bo w rozcieraniu przemieszczamy tkankę skórną w różnych kierunkach i musimy mieć nad tym kontrolę. Oliwka czy inny kosmetyk poślizgowy mógłby tylko zakłócać masaż.

Rozcieranie powinno być zawsze rozpoczęte i zakończone głaskaniem. Ponieważ masaż tą techniką ma silne działanie przeciwbólowe pamiętajmy o dużym skupieniu. Przy odpowiednim wykonaniu rozcierania można obniżyć pobudliwość układu nerwowego.

Jak powinno wyglądać rozcieranie zobaczycie na filmie:

Źródło tekstu: Podstawy masażu leczniczego, Zygmunt Prochowicz, Wyd. PZWL, 2007

Dodaj komentarz