Techniki masażu – ugniatanie

Kolejną z technik masażu, o której chcę wam dziś powiedzieć jest ugniatanie. Ugniatanie polega na wykonywaniu przez masażystę ruchów unoszenia, uciskania i wyciskania tkanki masowanej. Ugniatanie najczęściej wykonuje się na mięśniach oburącz. Jeśli robimy to jedną ręką, chwytamy mięsień między kciuk, a palec wskazujący (ugniatanie szczypczykowe).

23063142621_bd7dcfe64e_o

Ugniatanie samo w sobie ma jeszcze kilka technik, są to: wałowanie, zwijanie, zruszanie. Najważniejsze w tej technice masażu jest to aby ręce miękko chwyciły tkankę między kłąb, a palce. Nie trzeba chyba dodawać, że masaż taki jednocześnie powinien być bezbolesny. Nie tylko ugniatanie ale i każda inna technika powinna być wykonywana płynnie, dłonie nie powinny się ześlizgiwać z ciała.

Ugniatanie wykonywane być powinno w tempie 40-50 ruchów na minutę. Pod wpływem ugniatania powstają podrażnienia proprioceptywne, co powoduje pobudzenie w układzie nerwowym. A efektem tego jest regeneracja niewydolnych mięśni i stymulowanie ich do procesów wymiany tlenu i dwutlenku węgla.

I jeszcze słów kilka o wałkowaniu, zwijaniu i zruszaniu.

Wałkowanie – stosujemy głównie na mięśnie osłabione, po urazach. Powinno być wykonywane delikatnie.

Zwijanie – wykonywane głównie na brzuchu, gdy mięśnie są osłabione, zwiotczałe, gdy chcemy pozbyć się tkanki tłuszczowej.

Zruszanie – stosujemy w tych miejscach gdzie trudne jest uchwycenie mięśni, np. na plecach, w okolicy kręgosłupa.

Dodaj komentarz