O Masażu historycznie…

Masaż wywodzi się ze Starożytności kiedy to był uzupełnieniem  obrzędów religijnych. Z czasem stał się jednym z rytuałów medycyny ludowej. Pierwsze masaże wykonywane były w Indiach i Chinach jako jedna z metod leczenia różnych dolegliwości. W starożytnej Grecji sportowcy byli masowani przed zawodami aby natłuścić ich ciało oliwką. W XVI wieku francuski lekarz Ambroży Pare widząc jak pozytywny skutek ma masaż na zdrowie pacjentów, ogłosił w swojej pracy naukowej masaż jako oficjalną metodę leczenia. W XVII wieku Fredrich Hoffman opierając sie na własnych obserwacjach opracował program stosowania masażu w różnych przypadkach chorobowych. Jednak największy wkład w rozwój masażu leczniczego włożył lekarz Per Henrik Ling, który został współautorem „szwedzkiej gimnastyki”, w zakres której wchodził masaż leczniczy.

EgiPtMasażStóp

Jakie były zasady masażu? Wskazania i przeciwwskazania określił lekarz Johan Mezger, powołał on do życia prawdziwą szkołę masażu klasycznego i uważany jest za autora „masażu naukowego”. Tak po wkrótce przedstawia się historia masażu. Wraz z rozwojem fizjologii i neurofizjologii powstawały nowe metody masażu. W Polsce wielu wybitnych fachowców z zakresu rehabilitacji leczniczej zajmuje się propagowaniem masażu jako jednej z technik łagodzenia bólu i przywracania sprawności fizycznej.

Na tej stronie znajdziesz opisy wielu różnych rodzajów masaży. Dowiesz się jak prawidłowo wykonywać masaż, by łagodzić ból, zrelaksować się, czy też pozbyć cellulitu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*