O Masażu historycznie…

Masaż wywodzi się ze Starożytności kiedy to był uzupełnieniem  obrzędów religijnych. Z czasem stał się jednym z rytuałów medycyny ludowej. Pierwsze masaże wykonywane były w Indiach i Chinach jako jedna z metod leczenia różnych dolegliwości. W starożytnej Grecji sportowcy byli masowani przed zawodami aby natłuścić ich ciało oliwką. W XVI wieku francuski lekarz Ambroży Pare widząc jak pozytywny skutek ma masaż na zdrowie pacjentów, ogłosił w swojej pracy naukowej masaż jako oficjalną metodę leczenia. W XVII wieku Fredrich Hoffman opierając sie na własnych obserwacjach opracował program stosowania masażu w różnych przypadkach chorobowych. Jednak największy wkład w rozwój masażu leczniczego włożył lekarz Per Henrik Ling, który został współautorem „szwedzkiej gimnastyki”, w zakres której wchodził masaż leczniczy.

EgiPtMasażStóp

Jakie były zasady masażu? Wskazania i przeciwwskazania określił lekarz Johan Mezger, powołał on do życia prawdziwą szkołę masażu klasycznego i uważany jest za autora „masażu naukowego”. Tak po wkrótce przedstawia się historia masażu. Wraz z rozwojem fizjologii i neurofizjologii powstawały nowe metody masażu. W Polsce wielu wybitnych fachowców z zakresu rehabilitacji leczniczej zajmuje się propagowaniem masażu jako jednej z technik łagodzenia bólu i przywracania sprawności fizycznej.

Na tej stronie znajdziesz opisy wielu różnych rodzajów masaży. Dowiesz się jak prawidłowo wykonywać masaż, by łagodzić ból, zrelaksować się, czy też pozbyć cellulitu.

Dodaj komentarz